|
Sanitace s přípravkem TM® BISTERIL
Dezinfekce v minipivovarech
1. Proč dezinfikovat?
Mladina a pivo jsou známy jako vynikající živná půda pro růst různých druhů mikroorganismů (např.: kvasinky saccharomyces, divoké kvasinky, pivu škodlivé bakterie mléčné atd.). Účinná dezinfekce je předpokladem pro získání piva vysoké kvality
2. Jakým způsobem a jak často dezinfikovat?
Všechny nádoby, potrubí, hadice, čerpadla, a spojovací materiál, který přijde do kontaktu s mladinou nebo s pivem je nutné po každém použití vyčistit a dezinfikovat. V minipivovarech se oba tyto kroky na základě zkušeností zredukovali do jednoho účinného kroku a to kombinací čištění a dezinfekce pomocí 1 - 2,5%-ního roztoku přípravku TM CIP 22 v případě tzv. jednocestné sanitace "do ztracena", kdy použitý roztok není zachycován pro další využití. Po provedené sanitaci propláchneme zařízení vodou a je tak mikrobiologicky čisté. Přesto pro větší jistotu provedeme následnou dezinfekci přípravkem TM BISTERIL.
3. Čím dezinfikovat?
V důsledku použití proplachovací vody či vzdušné infekce může dojít k narušení sterilního prostředí u zařízení, které prošlo sanitací. Proto je vhodné provést dodatečnou statickou dezinfekci zařízení pomocí přípravku TM BISTERIL po té co jsme sanitaci dokončili přípravkem TM CIP 22. Zvláště tanky, potrubí, a další přístroje, které zůstanou delší dobu nevyužity, by měli projít statickou dezinfekcí. Přípravek TM BISTERIL má dezinfekční účinky na bázi peroxidů a snadno jej vymyjeme vodou.
4. Jak dezinfikovat?
Vymyjeme-li sanitační přípravek TM CIP 22 ne vodou, ale ihned bezprostředně přípravkem TM BISTERIL, dosáhneme efektu krátké, studené dezinfekce za vzniku zdvojeného kyslíku, které říkáme SINGULOX® - postup. Současně při této reakci dochází k redukci zbytku aktivního chlóru, což pozitivní vliv pro životní prostředí
5 kroků při statické dezinfekci po SINGULOX® - postupu
- připravíme si 1%-ní studený roztok TM BISTERIL do zásobníku. Potřebujeme stejné množství jako při CIP postupu
- čerpáme asi po dobu 2 - 5 minut 1% roztok přípravku TM BISTERIL v okruhu
- vypustíme nadbytečný roztok TM BISTERIL do kanalizace nebo do neutralizačního sudu
- uzavřeme ventil a ponecháme potrubí naplněné roztokem TM BISTERIL do dalšího jeho využití
- bezprostředně před dalším použitím technologie, ji celou propláchneme čerstvou vodou
5. Jak ovlivňuje TM BISTERIL odpadové vody?
Peroxidy obsažené v zředěném roztoku přípravku TM BISTERIL, nejsou nebezpečím pro mikroorganismy v biologických čističkách vod. Roztok TM BISTERIL neohrožuje odpadní vody.
6. Bezpečnost práce
Koncentrát přípravku TM BISTERIL způsobuje poleptání. Při kontaktu s pokožkou či očima, je nutné postižené místo několik minut oplachovat proudem vody a následně vyhledat lékaře. Zředěný roztok naproti tomu již nezpůsobuje poleptání. Při práci s roztokem TM BISTERIL nejezte, nepijte a nekuřte. Noste ochranný pracovní oděv. Používejte ochranné brýle.Přípravek je nehořlavý ale podporuje hoření. Používejte nehořlavý oděv.
7. Výhody dezinfekce přípravkem TM BISTERIL
- velmi účinný přípravek
- použitelnost jak za horka tak i za studena
- žádné nebezpečí vzniku rezistentních mikroorganizmů
- snadné použití, snadné vypláchnutí
- dodatečné využití k redukci aktivního chlóru
- minimalizace spotřeby vody při promývání
- optimální rovnováha cena vs. výkon
|
|